Меню Закрити

З історії заснування української ґімназії у м. Коломия

Шлях до відкриття української гімназії у Коломиї був важкий і тернистий.
На перешкоді відкриття української гімназії в Галичині стояв антинародний краєвий закон від 22 червня 1867 року: українську гімназію можна заснувати тільки з дозволу польської більшості Галицького сейму та повітової ради (в якій також становили більшість поляки).
В березні 1882 року відбулося обговорення в Галицькому сеймі клопотання посла Д. Савчака про відкриття української гімназії в одному з міст: Чорткові, Бучачі або Коломиї.
Було прийнято таке рішення: “Вказаним місцем для основання такої (української – Р. А.) гімназії є Коломия. За тим промовляє не лише заява Коломийської ради повітової і географічне положення, але також та обставина, що в тім місті є польська гімназія, отже молодіж польська і руська буде мати нагоду пов’язати взаїмні, а дуже пожадні відносини”.
30 березня 1892 року депутати Галицького сейму більшістю голосів затвердили це рішення про відкриття гімназії вже 1892/93 н. р. Однак, Віденське міністерство почало зволікати з відкриттям гімназії.
Аж 7 вересня 1892 року “Газета Львівська” повідомила: “його Величність цісар зволів найвищою постановою з дня 4 вересня 1892 року найласкавіше дозволити на поступове створення гімназії з викладною руською мовою в Коломиї”.
Термін зарахування був визначений до 15 вересня.
Але непередбачено виникли труднощі з набором учнів. Крім цього, ускладнив справу директор польської гімназії Й. Скупнєвич. Для улагодження справи краєва шкільна рада відправила до Коломиї інспектора Івана Левицького.
До першого гімназійного класу було зараховано 43 учні.
21 вересня відбулося урочисте відкриття українського гімназійного класу, а наступного дня розпочалося навчання.
Громадськість домагалася відокремлення українських класів від польської гімназії.
4 вересня 1894 року Віденське міністерство освіти призначило учителя Станіславської польської гімназії Софрона Недільського (1857-1917) управителем українських класів.
9 березня 1900 року Віденське Міністерство розпорядилося відкрити “самостійну руську (українську – Р. А.) гімназію з початком шкільного року 1900/01”. Директором гімназії був призначений Софрон Недільський.
Гімназія перейшла у власне приміщення. Було добудовано північну сторону існуючого приміщення гімназії.
В 1939 році гімназію закрили, а в її приміщенні відкрили СШ № 1.
1 вересня 1990 року облвиконком і виконком міської Ради народних депутатів знову відкрив Коломийську гуманітарну гімназію. Історія продовжується.