Меню Закрити

соціально-психологічна служба

Булінг

це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним впливом.

ЯК ВІДРІЗНИТИ БУЛІНГ ТА СВАРКУ МІЖ ДІТЬМИ

Булінг супроводжується реальним фізичним чи психологічним насиллям: жертву висміюють, залякують, дражнять, шантажують, б’ють, псують речі, розповсюджують плітки, бойкотують, оприлюднюють особисту інформацію та фото в соціальних мережах.

У ситуації булінгу завжди беруть участь три сторони:

  • той, хто переслідує,
  • той, кого переслідують
  • та ті, хто спостерігають.

Якщо булінг відбувся, він може повторюватися багато разів.

ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО ВАШУ ДИТИНУ ПІДДАЮТЬ ЦЬКУВАННЮ

Перше, що треба зрозуміти – діти неохоче розповідають про цькування у школі, а тому не слід думати, що у перший же раз, коли ви спитаєте її про це, вона відповість вам чесно. Тому головна порада для батьків – бути більш уважними до своїх дітей.

Якщо ваша дитина стала замкнутою, вигадує приводи, щоб не йти до школи, перестала вчитись, то поговоріть з нею. Причина такої поведінки може бути не у банальних лінощах. Також до видимих наслідків  булінгу  відносять розлади сну, втрату апетиту, тривожність, низьку самооцінку. Якщо дитину шантажують у школі, вона може почати просити додаткові гроші на кишенькові витрати, щоб відкупитись від агресора.

Якщо цькуванню піддають вашу дитину, то обережно почніть з нею розмову. Дайте зрозуміти, що вам можна довіряти, що ви не будете звинувачувати її у тому, що вона стала жертвою булінгу.

Розкажіть дитині, що немає нічого поганого у тому, щоб повідомити про агресивну поведінку щодо когось учителю або принаймні друзям. Поясніть різницю між “пліткуванням” та “піклуванням” про своє життя чи життя друга або  подруги.

Також не слід у розмові з дитиною використовувати такі  кліше, як “хлопчик має бути сильним та вміти постояти за себе”, “дівчинка не повинна сама захищатись” та інші. Це тільки погіршить ситуацію.

Як батькам підтримати дитину, яка зазнає булінгу?

  1. Якщо цькування вже є, то це привід звернутися до психолога, класного керівника та адміністрації школи.
  2. Зберігайте спокій, будьте терплячими, не потрібно тиснути на дитину.
  3. Поговоріть з дитиною, дайте їй зрозуміти, що ви не звинувачуєте її в ситуації, що склалася, готові її вислухати і допомогти.
  4. Пам’ятайте, що дитині може бути неприємно говорити на цю тему, вона вразлива у цей момент. Будьте  терплячими та делікатними.
  5. Спробуйте з’ясувати все, що зможете, проте не повторюйте ті ж самі запитання по декілька разів, допитуючись. 
  6. Спільно з дитиною шукайте нові способи реагування на ситуацію булінгу.
  7. Запитайте, яка саме допомога може знадобитися дитині, запропонуйте свій варіант вирішення ситуації.
  8. Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (психолог, вчителі, керівництво школи, старші учні, батьки інших дітей, охорона, поліція).
  9. Повідомте керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагайте належного її урегулювання.
  10. Підтримайте дитину в налагодженні стосунків з однолітками та підготуйте її до того, що вирішення проблеми булінгу може потребувати певного часу.
Зрозуміло... Детальніше

Якщо Ваша дитина агресор?

  • відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки;
  • уважно вислухайте дитину, з повагою поставтеся до її слів; поясніть дитині що її дії можуть бути визнані насильством, за вчинення якого наступає відповідальність, чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку, але не погрожуйте обмеженнями і покараннями.  
  • повідомте їй, що будете спостерігати за її поведінкою; 
  • зверніться до практичного психолога і проконсультуйтеся щодо поведінки своєї дитини під час занять – агресивна поведінка і прояви насильства можуть бути ознакою серйозних  емоційних проблем.

Пам’ятайте! Дитина-агресор не зміниться відразу! Це  тривалий процес, який потребує витримки і терпіння!

Зрозуміло... Детальніше

Якщо Ваша дитина стала жертвою булінгу?

  • зберігайте спокій, будьте терплячими, не потрібно тиснути на дитину;
  • поговоріть з дитиною, дайте їй зрозуміти, що ви не звинувачуєте її в ситуації,що склалася, готові її вислухати і допомогти;
  • запитайте, яка саме допомога може знадобитися дитині, запропонуйте свій варіант ситуації;
  • поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (заступник директора з виховної роботи, психолог, соціальний педагог, класний керівник, вчителі);
  • повідомте керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагайте її урегулювання;
  • підтримайте дитину в налагодженні стосунків з однолітками та підготуйте її до того, що вирішення проблеми боулінгу може зайняти деякий час;
  • захистіть свою дитину від цькування!
Зрозуміло... Детальніше

Якщо Ви стали свідком булінгу?

  1. Втрутьтеся і припиніть цькування – булінг не слід ігнорувати;
  2. Займіть нейтральну позицію в суперечці – обидві сторони конфлікту потребують допомоги,  запропонуйте дітям  самостійно вирішити конфлікт;
  3. Поясніть, які саме дії Ви вважаєте боулінгом і чому  їх варто припинити;
  4. Уникайте в спілкуванні слів «жертва» та «агресор», аби запобігти тавруванню і розподілу ролей;
  5. Повідомте керівництво навчального закладу про ситуацію. Що склалася і вимагайте вжити заходів щодо припинення цькування.

Пам’ятайте, що ситуації з фізичним насильством потребують негайного втручання!!!

Зрозуміло... Детальніше